Christopher Alexander was Deputy Special Representative of the United Nations Secretary General in Afghanistan from December 2005 until May 2009. In this position he was responsible for political affairs, including elections, disarmament, governance, regional cooperation, rule of law and police reform, as well as cooperation with the International Security Assistance Force (ISAF).

Prior to this assignment he served as Ambassador of Canada to Afghanistan from August 2003 until October 2005. He was number two at the Canadian Embassy in Moscow from 2000 to 2003 and second secretary at the same mission from 1993 to 1996. A career diplomat, Mr. Alexander joined the Canadian Foreign Service in 1991.

Return
to cigi
2017